• Min.
 • Max.
 • Salı
 • Parçalı Bulutlu
 • 5 °C
 • 10 °C
 • Çarşamba
 • Güneşli
 • 5 °C
 • 10 °C
 • Perşembe
 • Yağmurlu
 • 5 °C
 • 10 °C

İstanbul'da Ramazan

Ramazan, oruç ayı. Bu kutsal ayın merkezinde ise kuşkusuz oruç ibadeti var. Kardeşliğin, paylaşmanın doruğa çıktığı bu ayda başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye farklı bir iklime bürünür.

 

Minarelerin Gölgesi Altında

İstanbul camilerin şehri. Kentin ihtişamlı camileri Ramazan’ın gelmesiyle birlikte ışıldar. Kentte bulunan hemen her restoran iftar için özel menüler hazırlar. İstanbul’da iftar yemeğin çok ötesinde manevi bir paylaşımdır. İftarla birlikte ışıldayan minarelere takılan geleneksel mahyalar verdikleri mesajlarla Ramazan’ın manevi atmosferini daha da pekiştirir. İftarın ardından İstanbul’da Sultanahmet, Eyüp ve Üsküdar’da bulunan tarihi selatin camilerinde teravih coşkusu her yerde hissedilir. Paylaşmanın, sevgi ve hoşgörünün yansımasıyla İstanbul’un manevi atmosferi huzur doludur.

Resim Hakkında Yazı

Ramazan Bereketi

Ramazan’da İstanbul’un çarşıları her zamankinden daha renklidir. Geleneksel lezzetler taze ve bolca tezgâhlarda arz-ı endam eder. İftariyelikler iftar sofralarını süslemek üzere gündüzden alınır. Öte yandan İstanbul sahip olduğu AVM’lerle de haklı bir şöhrete sahip. Sıcak yaz günlerinde göz kamaştıran alışveriş merkezleri serin bir ortamda keyifli vakit geçirmek için ideal mekânlar. Küresel ölçekte prestijli markaların yanı sıra saygın Türk markalarının ürünleri keşfedilecek bir alışveriş dünyası sunuyor. İstanbul sürprizlerle dolu ve keyifli bir alışveriş dünyası sunuyor.

Resim Hakkında Yazı

İftara Doğru

İstanbul iftarlarının güzelliklerini anlatmak zor… Kentin hemen her meydanına kurulan iftar çadırları herkesi bir araya getirirken, farklı beğenileri fazlasıyla karşılayan çeşitli restoranların tamamında iftara özel menüler hazırlanır. Mis gibi ramazan pidesinin kokusu sofralara yerleşir. İftar sofraları Ramazan’ın bereketini yansıtırken tüm bu nimetlerin ardından sıra yine geleneksel bir tatlı olan güllaca gelir. Kimi İstanbullular oruçlarını Sultan Ahmet, Eyüp Sultan gibi manevi mekânların parklarında, çimenler üzerinde bir piknik havasında açarlar.

Fuarlar, Kültürel Etkinlikler

İstanbul’da Ramazan’da düzenlenen kitap fuarları, bu ayın ruhuna uygun sergi ve konserler kenti farklı bir cazibe merkezi kılıyor. Dünyaca ünlü hafızların, hat sanatkârlarının akın ettiği İstanbul’da kültürel paylaşım da doruğa çıkıyor.

Kapalıçarşı

İstanbul’un tarihi yarımada kısmındaki Kapalıçarşı, İstanbul’un kalbinin attığı yer. Kapalıçarşı’nın caddelerinde ve ara sokaklarında Türkiye’nin özetini bulursunuz. El sanatları, gümüş, altın takı ve mücevherin mükemmel örneklerinin yanında deriden cam kandillere, antikadan çok çeşitli dekoratif objeye uzanan büyülü bir atmosfere sahip Kapalıçarşı.

Resim Hakkında Yazı

 Dünyanın ve Türkiye’nin birçok kentinden Ramazan ayında İstanbul’a geliyorlar. Ve gördükleri bu güzel manzarayı memleketlerinde anlatıyorlar. İnsanların hatıralarında güzel şeyler bırakmak istedik. İstanbul’un Ramazan ayını 24 saat boyunca yaşamasını istiyoruz.

 Dr. Kadir TOPBAŞ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Doğa ve Tarihin Kenti

İstanbul’un büyüsü belki de büyüklüğü ve modern yapısının yanında sahip olduğu doğal ve kültürel yapının göz kamaştırıcılığında gizli. Her biri birer mimari anıt olan muhteşem camileri, sultanların ihtişamını yansıtan Topkapı Sarayı ve zengin müzeleri ile İstanbul sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı kültür kentlerinden biri. Kent merkezinden keyifli bir vapur yolculuğuyla kolayca ulaşılan Prens Adaları, Kilyos ve Şile sahilleri, Belgrad Ormanları ve koruları ile İstanbul yeşil bir doğanın tüm dinginliğini ve huzurunu da cömertçe sunuyor.

Resim Hakkında Yazı

 

Boğaziçi

Kıtaları buluşturan İstanbul, içinden deniz geçen bir şehir! Efsanelere konu olan Boğaziçi boyunca kentin her iki yakasına dağılan mekânlar konforu ve eşsiz boğaz manzarasını bir araya getiriyor. İstanbul kendi içinde farklı güzellikleri olan keşfedilecek bir dünya. Farklılıkların uyumundan oluşan bu zengin dünyanın buluşma noktası ise kutsal Ramazan ayının manevi iklimi.

 

 

 İstanbul'da Ramazan Kareleri

 

 

 

Devamı
Sosyal ağ hesabınız ile giriş yapın
Sizde muhabbete katılın