• Min.
 • Max.
 • Salı
 • Parçalı Bulutlu
 • 5 °C
 • 10 °C
 • Çarşamba
 • Güneşli
 • 5 °C
 • 10 °C
 • Perşembe
 • Yağmurlu
 • 5 °C
 • 10 °C

Müze Kart

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın Müze ve Örenyerine ücretsiz ziyaret imkanı sağlayan, alındığı tarihten itibaren 1 yıl geçerli yüksek güvenlik özelliklerine sahip karttır.

Kart; içerik ve kullanıcı hedef kitle dikkate alındığında çeşitlilik arz etmektedir. Sırasıyla;

Müzekart

T.C. vatandaşları, KKTC vatandaşları, 5203 sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri ve 

Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından kullanılabilir. Kişiye özel olup (sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz) müze ve örenyerlerine yılda 2 kez ziyaret imkanı sağlar. Fiyatı 40 TL’dir.

 

 


Müzekart İndirimli (5 TL)

Ücretsiz giriş hakkına sahip olup gişede sıra beklemek istemeyen 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Kültür ve Turizm Bakanlığı kokardını haiz profesyonel turist rehberlerine ve Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve e meklileri ile anne, baba, eş ve çocuklarına 1 yıl geçerli olmak üzere, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ise 31.12.2016 tarihine kadar geçerli olacak şekilde Müzekart İndirimli düzenlenebilir. Kişiye özel olup ( sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz) müze ve örenyerlerine süresi boyunca sınırsız ziyaret imkanı sağlar. Fiyatı 5 TL’dir.

 


Müzekart İndirimli (20 TL)

Ülkemizdeki ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yüksek öğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere, öğrenci kimliği ibrazı şartı ile; Milli Eğitim Bakanlığı ile özel ilk ve orta öğretim okulları geçerli kimlik kartını haiz öğretmenler, 18 yaşın üzerindeki T.C. vatandaşı öğrenciler tarafından kullanabilir. Kişiye özel olup (sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz) müze ve örenyerlerine 1 yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sağlar. Fiyatı 20 TL’dir.


 

Müzekart +

T.C. vatandaşları, KKTC vatandaşları, 5203 sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri ve Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından kullanılabilir. Kişiye özel olup (sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz) Müze ve Örenyerlerine 1 yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sağlamakta olup, bunun yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılım kolaylığı sunarak çeşitli özel müzeler ile kültürel-turistik çekim noktalarına girişlerde, bu kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkanlarında ve farklı sektörlerde değişen oranlarda indirim ile çeşitli avantajlar sağlar.

Türkiye’deki bazı özel müzelerde de yılda 1 kez ücretsiz giriş hakkı veren Müzekart+, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında yapılan protokol çerçevesinde KKTC’deki devlet müzelerine de ücretsiz giriş olanağı sağlar. Fiyatı 50 TL’dir.


Engelsiz Müzekart

Engelli vatandaşlarımız (Refakatçileri hariç) tarafından talep edilmesi halinde 31.12.2016 tarihine kadar geçerli olan Engelsiz Müzekart ücretsiz olarak düzenlenir.

 

 

 


Museum Pass

Bu kartlar Bakanlığımıza bağlı belirli müze ve örenyerlerine sınırlı süre ile (ilk okutulduğu andan itibaren 3 ya da 5 gün geçerlidir) ve sayıda ücretsiz giriş olanağı sağlamasının yanı sıra kapsamındaki il veya bölgedeki bazı kültür ve sanat kurumlarında ve etkinliklerde indirim ve benzeri olanaklar sağlar.

- Museum Pass İstanbul

Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İslam Bilimleri Teknoloji Tarihi Müzesi, Kariye Müzesi, Galata Mevlevihanesi Müzesi, Fethiye Müzesi, Rumeli Hisarı Müzesi ve Yıldız Sarayı'nı süresi boyunca 1 kez ücretsiz ziyaret etme olanağı sunuyor.

3 günlük kart fiyatı 85 TL, 5 günlük kart fiyatı 115 TL’dir.

 

- Museum Pass Cappadocia

Ihlara Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Göreme Açıkhava Müzesi, Göreme Karanlık Kilise, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir Müzesi, Çavuşin Örenyeri, Mazı Yeraltı Şehri, Tatlarin Yeraltı Şehri, El Nazar Kilisesi, Gülşehir Açık Saray Örenyeri, Hacıbektaş Müzesi, Hacıbektaş Arkeoloji ve Etnografta Müzesi, Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi, Ürgüp Müzesi, Zelve-Paşabağlar Örenyeri’ni süresi boyunca 1 kez ücretsiz ziyaret etme olanağı sunuyor.

3 günlük kart fiyatı 45 TL’dir.


Noname Müzekart

Müzekart ile aynı olanakları sunan bu kart Müzekart basım istasyonu olmayan illerdeki müze ve örenyerlerinden temin edilebilecek olup, alındığı tarihten itibaren bir yıl boyunca geçerlidir. Bu kart Müzekart Basım İstasyonu bulunan yerlerde kişiselleştirilerek Müzekart’a dönüştürülür. Noname Müzekartlar; Müzekart, Müzekart İndirimli ve Müzekart+ olarak düzenlenir. Müzekart kişiselleştirme noktaları ek 2’dedir.

 


Nerelerde kullanılır?

Müzekart’ın kullanımda olduğu müze ve örenyerleri ek 1’de listelenmiştir. Müzekart, müze ve örenyerlerinde ayrıca ücretlendirilen Topkapı Sarayı Müzesi Harem Bölümü, Efes Örenyeri Yamaçevleri, Göreme Örenyeri Karanlık Kilise bölümleri ile Aya İrini Anıt Müzesi’nde kullanılmamaktadır.

Ayrıca Müzekart+, KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı'na bağlı müzelerde sınırsız giriş hakkı ile kullanılabilmekte olup, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Pera Müzesi ve Rezan Has Müzesi'nde de yılda bir kez ücretsiz ziyaret olanağı sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılım kolaylığı sunarak çeşitli özel müzeler ile kültürel-turistik çekim noktalarına girişlerde, bu kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkanlarında ve farklı sektörlerde değişen oranlarda indirim ile çeşitli avantajlar sağlar.

 

Ne zaman hayata geçmiştir?

Müzekart ve Müzekart İndirimli; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2008 yılının haziran ayında lansmanı yapılarak T.C. vatandaşlarının kullanımına sunulmuştur.

Müzekart+ 2011 yılının temmuz ayında T.C. vatandaşlarının kullanımına sunulmuştur.

Museum Pass İstanbul 2011 yılı Ağustos ayında yabancı ziyaretçilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Museum Pass Cappadocia 2013 yılı Temmuz ayında yabancı ziyaretçilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Engelsiz Müzekart 2014 yılı Mart ayında kullanıma sunulmuştur.


Kullanıcıya hangi kolaylıkları sağlar?

Tüm Müzekartlar müze ve örenyerlerine ücretsiz giriş hakkı ile sağladığı ekonomik faydanın yanında gişelerde sıra beklemeksizin doğrudan giriş imkanı sağlamaktadır.

Müzekart+ ayrıca kart sahiplerine farklı sektörlerde de çeşitli avantajlar sunmaktadır.


En çok hangi şehirlerde tercih edilmektedir?

Müzekart en çok; İstanbul, İzmir (Efes), Denizli, Nevşehir, Konya illerinde tercih edilmektedir.


En çok hangi müzelerde kullanılmaktadır?

Müzekart en çok Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Ayasofya Müzesi, İzmir Efes Örenyeri, Denizli Hierapolis Örenyeri, Nevşehir Göreme Açıkhava Müzesi ve Konya Mevlana Müzesi’nde kullanılmaktadır.


Uygulamanın başladığı yıldan bu yana kullanıcı sayısına ilişkin veriler nelerdir?

18.06.2008 tarihinden 31.08.2014 tarihine kadar 5.015.151 Müzekart satışı gerçekleşti, 12.380.000 kartlı geçiş kaydedildi.

Devamı
Sosyal ağ hesabınız ile giriş yapın
Sizde muhabbete katılın