• Min.
 • Max.
 • Salı
 • Parçalı Bulutlu
 • 5 °C
 • 10 °C
 • Çarşamba
 • Güneşli
 • 5 °C
 • 10 °C
 • Perşembe
 • Yağmurlu
 • 5 °C
 • 10 °C

Yeditepe İstanbul

330 yılında Roma İmparatoru 1.Kostantin tarafından başkent ilan edilen İstanbul, o dönem inançlarına göre gökyüzünde Güneş, Ay ve 5 gezegenin olduğu inancından hareketle, yedi tepe üzerine genişletilmeye devam edilir.

Anonim

 

Medeniyetler Başkenti "İstanbul"

İstanbul'un üzerinde kurulduğu rivayet edilen yedi tepenin sınırları, sur içi adi verilen bölgede, Edirnekapı'dan Koca Mustafa Paşa ve Sarayburnu'na uzanan üçgen içinde yer alıyor. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde bu tepelerin olabilecek en güzel anıt türü sayılan ibadethanelerle süslenmiştir. Bugün bu yedi tepede İstanbul'da hüküm sürmüş kadim medeniyetleri simgeleyen muhteşem eserler bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı

Topkapı

Bizans ve Osmanlı imparatorlukları tarafından saray alanı olarak seçilmiştir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, tepenin en hâkim noktasında yer alır. 17. yüzyıl başında Sedefkâr Mehmet Ağa'nın yaptığı Sultanahmet Camii dünyadaki tek altı minareli cami özelliğini taşımaktadır.

Ayasofya'nın da buraya yapılmasının tek önemli nedeni olan `Million Taşı' da buradadır. Bizans İmparatorluğu döneminde bu nokta 'Dünyanın Merkezi ' sayılmış ve saatler ona göre ayarlanmıştır. Ayrıca Topkapı Sarayı, Aya İrini, Ayasofya Camisi, İbrahim Paşa Sarayı, Alman Çeşmesi, Küçük Ayasofya Camisi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Cağaloğlu Hamamı, Yeni Cami, Sirkeci Garı, Bukoleon Sarayı da bulunmaktadır.

Çemberlitaş

Çemberlitaş

Deniz seviyesinden yaklaşık 60 metre daha yüksekte olan bu tepede Nur-u Osmaniye Külliyesi bulunur. Çemberlitaş ve Bizans'tan kalan Konstantin sütunu, bugün de kent siluetinde kendini belli eden bir biçim olarak karşımıza çıkıyor.

Bu bölgede Bizans İmparatorluğu döneminde Constantin Forumu yer almaktaydı. Bu bölgede bulunan diğer önemli yapılar Firuzağa Camisi, Kapalıçarşı, Binbirdirek Sarnıcı, Çemberlitaş Hamamı, Çorlulu Ali Paşa Camisi ve Medresesi, Nur-u Osmaniye Camisi, Çinili Han, Mısır Çarşısıdır.

 

 

 

 

 

 

Beyazıt

Beyazıt

"Beyazıt Tepesi" olarak bilinen üçüncü tepenin üstünde, günümüzde İstanbul Üniversitesi merkez binası olan eski Harbiye Nezareti vardır. Güneyde Beyazıt Cami, kuzeyde Süleymaniye Külliyesi bu üçüncü tepeyi çevrelemektedir. Süleymaniye Camii Kanuni Sultan Süleyman'ın tahta çıkışının 30'uncu yıldönümünü kutlamak için Mimar Sinan tarafından yapılmış. Camiinin az bilinen özelliklerinden biri de, 4 minaresinin İstanbul'un fethinden sonra 4. padişah olmasını simgelemesi.

Toplam 10 şerefe olmasının sebebi de, devletin kuruluşundan bu yana tahta geçen onuncu sultan olduğuna atıfta bulunulması. Mimar Sinan'ın bu cami inşaatını 2 ay içinde bitirmiş olması da ayrıca dikkat çeken konulardan biri. Tepede ayrıca İstanbul Üniversitesi, Laleli Camisi, Çukurçeşme Hamamı, Süleymaniye Külliyesi, Mimar Sinan Türbesi ve Zeyrek Camisi bulunuyor.

 

Fatih

Kentin en yüksek noktalarından birisidir. Dördüncü tepedeki başlıca anıt eserler, Fatih Camisi, Bozdoğan Kemeri’dir. Kentin en yüksek noktası olması, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde buraya en prestijli anıtların yapılmasına neden olmuştur.

Fatih
Fatih Sultan Mehmed Camii

Dördüncü tepede tek bir odak nokta tanımlanmış ve Bizans döneminde 12 havariye adanan Havariyyun Kilisesi bu noktaya yapılmıştır. Osmanlı döneminde de bu kilisenin yerine Fatih Camisi ve külliyesi yapılmıştır. Bu camii ile ilgili başka az bilinen ayrıntı da altında Konstantin’in gömülü olmasıdır.

Yavuz Selim Yavuz Selim Camii

Yavuz Selim

Beşinci tepe, üzerinde bulunan Sultan Selim Külliyesi ile belirlenir. "Sultan Selim Tepesi" olarak bilinen tepe 74 metre yüksekliğindedir ve Haliç sahilinden Balat'a ulaşan vadi, beşinci tepeyi altıncı tepeden ayırmaktadır.

Bu tepede Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası için yaptırılmış Yavuz Sultan Selim Camisi, Fethiye Camisi (Eski, Maria Pamakaristos Kilisesi), Kariye Camisi, Fener Rum Patrikhanesi yer alıyor. Bu bölgede Bizans döneminde Bonos Sarnıcı bulunuyor.

 

 

 

Kocamustafapaşa
Çukurbostan

 

Kocamustafapaşa

Diğer altı tepeden coğrafi sınırlarla ayrılarak Marmara Denizi'ne yönlenir. Denizden 60. metreye kadar yükselen bu tepe, dördüncü ve altıncı tepelerden derin bir vadiyle ayrılmaktadır. Bizans döneminde yedinci tepe, 403 yılında yapılan Arkadius forumu ve bu forumun ortasında yer alan Arkadius sütunu ile işaretlenmiştir.

Osmanlı döneminde, buraya Haseki Külliyesi ve imareti, Haseki Sultan Camisi ve Bayrampaşa mescidi yapılmıştır. Tepenin en yüksek noktasında Sadrazam Cerrah Mehmet Paşa'nın yaptırdığı Cerrahpaşa Camii görülür.

 

Edirnekapı - Kariye Müzesi

Edirnekapı

İstanbul'un en yüksek tepesi olarak bilinir. Haliç'e hâkim bu tepede de yine önemli yapılar bulunur. Mihrimah Sultan Camii buradadır ve İstanbul'un en aydınlık camisi unvanını taşır. Ayrıca, Bizans'ın Blakherna Sarayı'ndan kalan tek yapı olan Tekfur Sarayı ve Kariye Müzesi de bu bölgededir.

Devamı
Sosyal ağ hesabınız ile giriş yapın
Sizde muhabbete katılın