• Min.
 • Max.
 • Salı
 • Parçalı Bulutlu
 • 5 °C
 • 10 °C
 • Çarşamba
 • Güneşli
 • 5 °C
 • 10 °C
 • Perşembe
 • Yağmurlu
 • 5 °C
 • 10 °C

İSMEK

İSMEK, 1996 yılında, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN döneminde bir sosyal doku projesi olarak faaliyetlerine başlanmıştır.

İlk yıl 3 kurs merkezinde, 3 branşta, 141 kursiyerle başlayan eğitimler, 2014-2015 eğitim dönemi itibariyle İstanbul’un 38 ilçesinde, 240 kurs merkezinde, 348 branşta, 1 milyon 800 bini aşkın kursiyere ulaşmıştır. 

Bu haliyle birçok üniversitenin öğrenci sayısından daha fazla sayıda kursiyere sahip olan İSMEK, gerek kursların ve katılımcıların sayısı, gerekse eğitim branşlarının çeşitliliği ve bu eğitimler sonunda ortaya konan kaliteli ürünlerle adeta Türkiye’nin en büyük “halk üniversitesi” haline gelmiştir. Bugün İSMEK, ülkemizde olduğu kadar bütün dünyada da model olarak kabul edilen bir kurum konumundadır.

Vizyon: eğitime yatırım yaparak bireyi üretken kılmak.

Misyon: yaşam boyu eğitim anlayışı ile İstanbullulara modern, kaliteli ve artı değer katan eğitim imkanları sunmak.

TEMEL DEĞERLER VE POLİTİKALAR

Model Olma: başta Türkiye olmak üzere tüm dünya'nın gözbebeği olan İstanbul'u yaygın eğitim konusunda en iyi temsil edecek kurum olabilmek amacıyla, yaptığı tüm çalışmalarda başarılı ve model bir organizasyon olmak.

Ulaşılabilirlik / Erişilebilirlik: İstanbul sınırları içerisinde yaşayan herkesin kolayca ulaşabilecekleri geniş bir kurs merkezi ağına; kurs ve program çeşitliliği ile herkese hitap edebilecek düzeyde zengin bir içeriğe sahip olmak.

Yaşam Boyu Eğitim: Özellikle örgün eğitim fırsatlarından yararlanamayan bireylerin eğitim gereksinimlerini karşılamak için herhangi bir yaş sınırlaması yapmadan tüm İstanbul halkına kurs merkezlerimizde eğitim vermek. Eğitimin yaşam boyu devam ettiği algısını güçlendirerek katılımı artırmak.

Yangın Eğitiminde Kalite: Usta-çırak ilişkisinin öğretilerini modern eğitim sistemlerinin ilke ve prensipleri doğrultusunda kaliteden ödün vermeden sunmak. Eğitim kalitesini yenilikçilik, akılcılık, bilimsellik, katılımcılık ve süreklilik ilkeleri perspektifinde artırmak.

Sosyal Algı Gelişimine Katkı: Toplumda eğitimli ve bilinçli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamak.

Artı Değer Kazandırmak: Sosyal sorumluluk kapsamında İBB' ye; kursiyer memnuniyeti sağlayarak tüm kursiyerlerine; çalışan memnuniyetini oluşturarak tüm çalışanlarına artı bir değer kazandırmak. Emeği üretime dönüştürerek bireysel ve toplumsal gelişime katkı sağlamak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın Kadir TOPBAŞ, İSMEK'İ şu şekilde anlatmaktadır;

"Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yön verdiği, toplumsal değişimlerin büyük boyutlarda yaşandığı günümüz dünyasında, eğitim artık çok daha önemli hale gelmiştir. Geleceğin temellerini atan oyun kurucu ülkeler, her yaştan bireylerine yönelik eğitim alanlarını güçlendirmekte, daha nitelikli bir toplum yetiştirebilmek için çok ciddi çabalar sarf etmektedir.

Günümüzde örgün eğitimle elde edilen bilgi ve becerilerin, yaşanan hızlı değişimler karşısında çoğu zaman yetersiz kalması, bireylerin sürekli öğrenerek kendilerini yenilemesi gerektiğini ortaya çıkarmış, hayat boyu öğrenmeyi bir zorunluluk haline getirmiştir. 

Son yıllarda örnek yerel yönetim uygulamalarıyla, dünya metropolleri arasında öne çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, şehrimizin fiziki şartlarını iyileştirmesinin yanı sıra, eğitim alanında da benzersiz hizmetler vermektedir. Yetişkin eğitimi alanında ülkemizde ve uluslararası düzeyde model olarak gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları İSMEK, hem belediyemiz, hem İstanbul için bir gurur vesilesidir. İSMEK, mesleğinde kendini geliştirmek, yeni bir meslek sahibi olmak, bir sanatla yeteneğini keşfetmek ya da ile aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen herkese, ücretsiz eğitim imkanı sunmaktadır. 

Geçen yıl 221 bin 358 kursiyere ücretsiz sanat ve meslek eğitimi veren, bugüne kadar 1 milyon 841 bin 446 mezun veren İSMEK, bu yıl eğitim faaliyetini 240 kurs merkezinde ve 300’den fazla branşta sürdürecektir. Öğrenmek, üretmek, başarmak ve kazanmak isteyen bütün İstanbulluları kurslarımıza bekliyoruz. 

Mutlu, huzurlu, sağlıklı ve eğitimle aydınlanmış yarınlar diliyorum."

 


 

Kurs merkezleri: http://ismek.ibb.gov.tr/kursmerkezleri.aspx

Branşlar: http://ismek.ibb.gov.tr/branslar3.aspx

Online Kayıt başvurusu: http://kursiyer.ismek.org/Login.aspx?url=%2fOnKayitFormu.aspx

Devamı
Sosyal ağ hesabınız ile giriş yapın
Sizde muhabbete katılın